21. 10. 2018

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť. Denní teploty 10 až 14°C. Noční teploty 4 až 0°C.

Hřbitov se nachází na jižním okraji lesa při silnici do Zákolan na okraji obce. Založen byl zřejmě v první polovině 17. století a od té doby byl několikrát rozšiřován.

Sloužil židovské náboženské obci v Ješíně, později ve Velvarech. Na hřbitově je dochováno kolem 300 náhrobků od počátku 18. století do roku 1945 (náhrobek hospodářského správce Julia Munka). Mimo jiných tu najdeme i náhrobky několika haličských uprchlíků nebo náhrobek rabína Jakoba Utitze z Velvar.

Hřbitovní dům postavený údajně roku 1884, který kdysi sloužil jako obydlí hrobníka, je prodán fyzické osobě a je trvale obydlen správcem hřbitova, jenž hřbitov do roku 1998 udržoval bez nároku na finanční odměnu. Na fasádě hrobnického domu je hebrejský nápis „Prach jsi a v prach se obrátíš“. Portál branky pro pěší je zdoben letopočtem 1885.

Menší část hřbitova je prodána a slouží jako zahrádka, větší část hřbitova s náhrobky je průběžně udržována, což je nutné nadále zajišťovat i v příštích letech. Roku 2008 byla opravena staticky poškozená část ohradní zdi z lomového kamene, v roce 2009 se začalo se vztyčováním a restaurováním mnoha desítek cenných náhrobků – v těchto pracech je nutné pokračovat i v následujících letech.